V období, keď začne klesať teplota, nájdu si korytnačky v prírode vhodné miesto, zahrabú sa a znehybnejú na zimné obdobie. Ich telo vychladne a životné pochody sa mnohonásobne spomalia. Korytnačky tak nepotrebujú energiu na udržiavanie telesnej činnosti, a preto prežijú niekoľko mesiacov bez potravy. ZIMNÝ SPÁNOK ALEBO HIBERNÁCIA môže trvať 3-7 mesiacov a pomáha korytnačke prečkať nepriaznivé obdobie bez potravy a ich teplota tela, pretože sú studenokrvné živočíchy, sa znižuje s teplotou prostredia. Z hibernácie sú pre korytnačku pozitíva, pretože okrem prežitia nepriaznivého obdobie si zároveň predlžuje svoj život, keďže sa spomaľuje celková funkcia organizmu (pomalšie tlčie srdce, pomalšie dýchanie a prežívajú z nahromadených zásob spravených od jari do jesene) a môže sa tak dožiť vyššieho veku.
Na ZAZIMOVANIE treba pripraviť korytnačku postupne. Koncom septembra alebo v októbri s klesajúcou teplotou vonku ju dva týždne nekŕmte, len jej dávajte dostatok vody. Častejšie ju kúpte-korytnačka sa lepšie vyprázdni. To je veľmi dôležité, keďže zimujúca korytnačka nesmie mať v črevách žiadne zvyšky potravy. S tým súvisí aj znižovanie teploty (18 stupňov a postupné znižovanie). Hneď ako korytnačka zníži svoju aktivitu, pripravte jej debničku naplnenú nadrobno roztrhanými novinami, zeminou, ústrižky bavlnených handier. Na dno môžete nasypať kamienky.
Len čo korytnačka upadne do zimnej strnulosti, premiestnite ju na miesto so stálou teplotou 4 až 6 stupňov (napríklad pivnica, prípadne chladnička). V priebehu zimy treba pravidelne kontrolovať teplotu a vlhkosť v debničke, aby nedošlo k dehydratácii korytnačky, avšak nič nesmie v debničke plesnivieť.
Koncom zimy (marec- apríl) prebuďte korytnačku zo zimného spánku. PREBUDENIE korytnačky nastáva až na jar, keď teplota vonku sa začne zvyšovať, poprípade už aj samotná korytnačka sa v debničke začne hýbať. Postupne začnite zvyšovať teplotu, aby nemala teplotný šok a následne po celkovom prebudení ju vykúpte. Je bežné, že prvých niekoľko dní nemusí vôbec prijímať potravu, pretože jej látková premena sa rozbieha až keď vyššie teploty trvajú dlhší čas.
Ak nemáte vhodné miesto so stálou teplotou 4-6 stupňov, korytnačku vôbec nezimujte. Mladé korytnačky je lepšie vôbec nezimovať, alebo len na krátky čas. NEZAZIMOVANÉ KORYTNAČKY, či už z dôvodu mláďat, chorých jedincov, alebo nemáte podmienky na zimovanie, prejavujú napriek tomu malú aktivitu, väčšinu dňa, prípadne aj dlhší časový úsek môžu iba spať, neprijímať potravu a byť len veľmi málo aktívne.