Pre plnohodnotný a spokojný život korytnačky je potrebné zaistiť jej vhodné miesto na ubytovanie a s ním spojené technické vybavenie.
TERÁRIUM
Terárium je chovné zariadenie využívané celoročne pre suchozemské korytnačky. Môže byť vytvorené z drevenej debničky, zo skla, prípadne na kratší časť provizórne môže byť použitá aj plastová nádoba. Treba si uvedomiť, že terárium musí byť plne funkčné a zároveň dostatočne zaujímavé pre korytnačku a jej aktivity. Podľa druhu korytnačky a prirodzeného prostredia, v ktorom sa daný druh nachádza je potrebné udržovať dennú a nočnú teplotu v teráriu a aj vlhkosť prostredia odlišujúca sa pri rôznych druhoch.
VEĽKOSŤ TERÁRIA závisí od počtu korytnačiek. Pre jedno zvieratko treba počítať s minimálnou plochou asi 50 x 70 cm, je však potrebné zistiť, aký druh korytnačky máte a do akých rozmerov narastie do dospelosti a podľa toho prispôsobiť veľkosť terária (minimálna dĺžka terária by mala byť dĺžka panciera dospelej korytnačky x 5). Jeho výška musí byť väčšia než je dĺžka korytnačky, lebo tieto na prvý pohľad neohrabané tvory sa dokážu veľmi dobre šplhať.
DNO TERÁRIA vyplníme vrstvou piesku premiešanú s kokosovým vláknom (lignocel), rašelinou, prípadne pôda, čo zabezpečí vytvorenie vlhkej časti terária. Suchú časť v mieste vyhrievania pod lampou môže byť tvorená kameňmi. Substrát nezabudnite pravidelne (napr. raz mesačne) vymieňať za nový. Terén v celom teráriu by mal byť rozmanitý a členitý, aby sa korytnačka mohla zahrabať, ale aj liezť. Zabezpečenie uskutočňovania jej rôznych aktivít je možné pomocou prírodných predmetov ako kamene, korene, konáre. Súčasťou terária môžu byť aj rastliny. V prípade rastlín, ktoré môžu korytnačky konzumovať ako skalná ruža, aloe vera alebo vianočný kaktus môžete dať na pre ňu ľahké prístupné miesto. Naopak pri dekoračných rastlinách, ktoré nie sú na konzumáciu treba umiestniť tak, aby sa k nim korytnačka nedostala.
V CHLADNEJ ČASTI môžete dať aj úkryt (jaskyňa, domček), kde by mala tmavé, chladnejšie miesto. Je potrebné aj umiestnenie misky s vodou, ktorá slúži na pitie, ale aj na kúpanie a misky na jedlo. Miska by mala byť najlepšie kameninová, aby ju korytnačka neprevrhla. Pokiaľ použijete plastovú misku, treba ju zaťažiť kameňom.
V TEPLEJŠEJ SUCHEJ ČASTI položte ploché kamene, nad ktorými zavesíte žiarovku (zapínať cca na 8-12 hodín denne, časovo určovať podľa aktuálneho slnečného žiarenia, najdlhšiu dobu nechať počas leta, naopak v zime tento časový interval žiarenia môžete skrátiť) Pre zdravú a životaschopnú korytnačku je potrebné mať v teráriu ŽIARENIE. UV žiarovka je nutná pre dostatok UVB svetla, ktorý sa podieľa na vstrebávanie vitamínu D3 potrebný pre správny vývoj kostí a panciera a výhrevná žiarovka pre dostatočné teplo, kde sa môže korytnačka ako studenokrvný živočích môže vyhrievať. Teplota pod výhrevnou žiarovkou sa dá regulovať výškou od dna terária a nastaviť tak takú teplotu na miesto vyhrievania, akú korytnačka potrebuje. Žiarenie sa nesmie nachádzať v strede terária, ale na jednej časti, aby sa mohla korytnačka prípadne skryť do tieňa.
Nevyhnutné je aj správne UMIESTNENIE TERÁRIA v miestnosti. Malo by sa nachádzať v svetlej časti, avšak nie na priamom slnku. Tak isto by nemalo byť vo veľmi rušivom prostredí s vibráciami (pri elektrických spotrebičoch), najlepšie umiestnené na stole alebo vyzdvihnuté aspoň o 30 cm od podlahy. Tým zaistite, aby nebolo úplne na podlahe v prievane, pretože následne sa to môže odraziť na zdravotnom stave korytnačky. Prievanu sa dá predísť čiastočne aj čiastočným krytom na teráriu
AKVÁRIUM VONKAJŠÍ VÝBEH
Pre vodné korytnačky potrebujeme akvárium alebo akvaterárium. Tak ako pri teráriu sa odporúčaná VEĽKOSŤ TERÁRIA odvíja od druhu korytnačky a veľkosti, do ktorej v dospelosti dorastie. Dĺžka akvária by mala byť 5x väčšia ako dĺžka dospelej korytnačky. Výška a šírka akvária/akvaterária by mala byť 3x väčšia ako dĺžka dospelej korytnačky.
Nielen na dekoráciu, ale aj pre potreby vodnej korytnačky dbajte na nejaké oddychové výhrevné miesto (napríklad kamene, ostrovček).
Dobré je mať v akváriu aj vodné rastliny, ktoré poslúžia aj pre korytnačku ako na pridržanie, opretie vo vode, tak aj na úkryt a stimulovanie zmyslov korytnačky ako prázdna čistá voda v akváriu.
Ak korytnačka sa nezdržiava vonku, je potrebné mať UV žiarovku na pravidelné ožarovanie.
Hlavne v letných mesiacoch počas teplých dní a nocí je pre korytnačku vhodné spraviť vonkajší výbeh na záhrade, balkóne. Je to výborné riešenie pre simulovanie jej života v prírode s čerstvým vzduchom, cyklom slnečného žiarenia a čerstvou stravou, ktorú si môžu kedykoľvek dať. Keďže sú veľmi zvedavé tvory, je to pre nich perfektná aktivita, ako môžu spoznávať a objavovať nové miesta okrem terária, prípadne akvária.
Korytnačky veľmi radi šplhajú a hrabú, a preto treba pri tvorení ohrady v záhrade myslieť, že treba ohraničiť aj dostatočne do hĺbky, pretože korytnačky sa môžu zahrabať aj do viac než metrovej hĺbky, a aby tak neušli z vonkajšieho výbehu. Musí byť daný plot aj dostatočne vysoký, aby sa korytnačka nemohla vyšplhať a ísť tak preč spoznávať ďalšie okolie.
V prípade vodných korytnačiek by hlavnou súčasťou vonkajšieho výbehu malo byť miesto s vodou, jazierkom, malým "bazénom".