PÁRENIE
Ako pokročilí chovatelia, môžete sa pokúsiť korytnačky rozmnožiť. Väčšina korytnačiek sú pohlavne dospelé od 5. roku života. Obdobie práenia je väčšinou od konca apríla do začiatku júna, závisí to od dĺžky dňa a množstva slnečného žiarenia. Pokiaľ máte dvoch samcov, možno ste si všimli, že sa v určitej časti roku prejavujú oveľa čulejšie, niekedy sa vzájomne drgajú. Ak k nim v tomto čase pridáte dospelú samičku, budete môcť pozorovať pytačky i súboje. Samce sa budú nahlas ozývať a vzájomne sa zrážať panciermi. Snažia sa jeden druhého prevrátiť a zvíťazí ten zo súperov, ktorý zostane na všetkých štyroch. Pretože u korytnačiek je oplodnenie vnútorné, nasleduje po víťaznom súboji párenie. Netrvá dlho a partneri sa po ňom rozídu.
Korytnačka vylieza a je prichytená na zväčša guľaté predmety a môže pritom vydávať sipavé zvuky. Je to sexuálne správanie samčeka, ktorý potrebu párenia odreagúva svoju potrebu párenia.
Pri začiatku párenia suchozemských korytnačiek naráža jedna korytnačka do druhej šikmo spredu pancierom alebo pokúša sa uhryznúť samičku do nohy alebo do krku, čím vyzýva samček samičku na ochotu na párenie.
Pri vodných korytnačkách je možné okrem plávania jednej okolo druhej, zároveň môže triasť prednými nohami a oňuchávanie oblasti chvosta.
KLADENIE VAJEC
Po určitom čase (6 - 8 týždňov) samička vyhľadá miesto, kde je kyprá pôda, vyhĺbi si jamku zadnými nohami a znesie do nej vajíčka. Ich počet, tvar a veľkosť sú rôzne podľa jednotlivých druhov.
Vajíčka sú biele, guľaté alebo oválne a majú pevnú škrupinu. Samička po znesení vajíčka zahrnie a povrch veľmi jednoducho utľapká: postaví sa nad jamku a niekoľkokrát "dosadne" plnou váhou na zem. Potom odíde.
Počas tvorby vajec v tele samičky treba dbať na dostatočný prísun vápnika , vitamínov a minerálov pre tvorbu škrupinky.
INKUBÁCIA VAJEC
O ďalšie sa musí postarať slniečko, prípadne pri odchove uloženie vajec do inkubátora so stálou teplotou a vlhkosťou. Podľa teploty trvá inkubácia (čas vývoja zárodkov vo vajíčku) napr. u korytnačky štvorprstej 60 až 110 dní, ale zväčša je to pár mesiacov.
Aj v prípade skazených vajec je možné, že vo vnútri sa nachádza životaschopné embryo, a preto aj takéto vajcia môžu byť počas celej doby v inkubátore s ostatnými, nemusíte ho hneď vyhodiť.
Na zistenie, či sú vajíčka oplodnené sa využíva presvietenie vajíčka svetlom pred lampou. V prípade oplodneného vajíčka vidno vo vnútri krvné cievy, neskôr začne tmavnúť a tak isto oplodnené vajíčka začnú mať väčšiu hmotnosť ako sa vyvíjajú zárodky.
LIAHNUTIE VAJEC
Malé korytnačky čaká hneď od začiatku poriadna drina. Musia sa nielen vyďobať z vajíčka a rozbiť pevnú škrupinu, ale musia sa tiež vyhrabať na povrch a čeliť všetkým nástrahám, ktoré na nich striehnu. Doba liahnutia trvá 1 - 3 dni. V inkubátore sa po vyliahnutí malé korytnačky môžu nechať do doby, kým sa im žĺtkový vak na spodnej časti panciera celý nevstrebe. To môže trvať týždeň. V tomto čase korytnačka ešte nemusí prijímať stravu, pretože všetky živiny získava práve zo žĺtkového vaku. Po vstrebaní vaku korytnačka začína prijímať stravu ako dospelé jedince.
Pri umelom chove musíme teda zabezpečiť vajíčkam vhodné podmienky na vývoj. Pri prvých náznakoch pytačiek pripravíme samičke dostatočne vysokú vrstvu rašeliny s pieskom, do ktorej bude môcť vajíčka zahrabať. Znášku premiestnime do zvláštnej "liahne". Najvhodnejšia teplota na vývoj zárodkov je 23- 29 stupňov. Starostlivo ju kontrolujeme ponoreným teplomerom a podľa potreby upravíme. Dôležitá je aj primeraná vlhkosť.. Novonarodené korytnačky sú malé, majú jasné farby a mäkký pancier, ktorý sa ľahko môže poraniť. O mláďatá sa musíte starať. Musia dostávať veľmi pestrú stravu a od samého začiatku aj vitamíny a minerálne látky.