Správanie korytnačky
Prirodzené správanie a aktivita korytnačky sa odvíja od jednotlivých ročných období. Kým na jar a cez leto je korytnačka veľmi čulá, o všetko sa zaujíma, hľadá potravu a partnera na párenie, naopak so zníženou teplotou vonku na jeseň a následne v zime sa dáva do zimného spánku.
Rôzne odchýlky od ideálneho prirodzeného správania môžu naznačovať mnohé vznikajúce problémy.
PO ZIMNOM SPÁNKU môže byť korytnačka apatická, neprijíma stravu a celý čas sa vyhrieva pod lampou značí skoré prebudenie zo zimného spánku alebo nejaké ochorenie, a preto treba vyhľadať veterinára.
Dospelá samička je nepokojná, neustále hrabe, avšak vajíčka nekladie, ide o ZADRŽANIE VAJEC. Treba navštíviť veterinára.
ZAHRABÁVANIE korytnačky je spojené okrem jej prirodzenej aktivity aj s nie vhodnou klímou, buď je príliš vysoká teplota ovzdušia alebo nedostatočná vlhkosť. Pri vodných korytnačkách patrí medzi bežnú aktivitu prerývanie piesku alebo štrku pod vodou kvôli prirodzenému hľadaniu potravy.
Korytnačka BEHÁ PRI HRANÁCH TERÁRIA, ak je nespokojná s požiadavkami prostredia terária (vlhkosť, teplota, dym, nadmerný hluk a vibrácie), prípadne sa jedná o samičku, ktorá hľadá miesto na znášanie vajec. Ak máte viaceré korytnačky v teráriu a jedna z nich sa začne takto správať, je to znak úteku. Slabšieho jedinca treba oddeliť, aby nebolo utlačované a v strese a postupne ich nechať si na seba zvyknúť. V prípade novej korytnačky alebo korytnačky v novom teráriu je to znak adaptácie a skúmania nového prostredia. Môže ísť aj o znak, že sa chce ísť poprechádzať mimo terárium, ak je daná korytnačka tak naučená.
Agresívna korytnačka, ktorá hryzie je väčšinou samec, ktorí môžu mať takéto AGRESÍVNE SPRÁVANIE pravidelne, a preto ak máte viacerých samcov, medzi ktorými dochádza k súbojom, ktoré neustále pokračujú až do krvi a napadnutá korytnačka je ľahostajná a sa snaží utiecť, treba korytnačky nevyhnutne oddeliť. Agresivita je pozorovaní aj pri samičkách v období kladenia vajec.
Pri vyhrievaní často sú korytnačky pozorované s ROZTIAHNUTÝMI VŠETKÝMI ŠTYRMI NOHAMI od seba, aby tak mali čo najväčšiu plochu na zachytenie slnečných lúčov, žiarenia, tepla. Ak však korytnačka je pod výhrevnou alebo UV lampou celý deň, je možno chorá.
Ak sa korytnačka POSTAVÍ NA VŠETKY ŠTYRI NOHY A VYTIAHNE HLAVU HORE, je to znak sledovanie a venovania jej veľkej pozornosti na Vás alebo jej skúmaný predmet. Zároveň toto držanie tela pomáha aj perilstatike čriev a následnému vyprázdneniu.
Korytnačka, ktorá PRUDKO ZAŤAHUJE HLAVU A NOHY, je vystrašená a treba jej dať čas a priestor, aby sa mohla upokojiť.
Korytnačka vylieza a je prichytená na zväčša guľaté predmety a môže pritom vydávať SÍPAVÉ ZVUKY. Je to sexuálne správanie samčeka, ktorý potrebu párenia odreagúva svoju potrebu párenia.
PRI ZAČIATKU PÁRENIA suchozemských korytnačiek naráža jedna korytnačka do druhej šikmo spredu pancierom alebo pokúša sa uhryznúť samičku do nohy alebo do krku, čím vyzýva samček samičku na ochotu na párenie.
Pri vodných korytnačkách je možné okrem plávania jednej okolo druhej, zároveň môže triasť prednými nohami a oňuchávanie oblasti chvosta.
V STAROBE sú korytnačky už pokojnejšie, omnoho viac spia, majú pomalšie pohyby ako v ich mladosti. Pravdepodobne sa zhoršuje zrak a čuch. Žiarivé farby pancier pomaly zmatnejú a vyblednú. Starší organizmus už nedokáže naplno využiť vitamíny a minerály a časť z nich vylučuje, avšak to neznamená, že ich pre správne fungovanie nepotrebuje. Znižuje sa jej obranyschopnosť a je náchylnejšia na ochorenia.
V prípade, že na nejaký čas dávate korytnačku do opatery k niekomu inému, je potrebné vysvetliť informácie o technike (vyhrievanie, svietenie, sledovanie teploty, vlhkosti, ...), kŕmenie (čas a množstvo) a ako sa zvyčajne korytnačka správa, aby v prípade nejakého ochorenia sa mohlo zasiahnuť skôr, a preto je nutné dať aj kontakt na veterinára.