PRED KÚPOU KORYTNAČKY
Korytnačka je tvor, ktorý SA DOŽÍVA VYSOKÉHO VEKU aj v zajatí, a preto si treba uvedomiť, že pri zaobstaraní takéhoto tvora si beriete na starosť spoločníka na omnoho dlhšiu dobu ako je to pri psovi alebo mačke. Počas takejto dlhej doby dobrého starania sa o korytnačku prejavujú tieto tvory dôveru, neskôr za Vami aj prídu a zaujímajú sa o Vás. PRI SAMOTNEJ KÚPE KORYTNAČKY
Jedným veľkým pozitívom oproti zaobstaraniu iných zvierat je to, že KORYTNAČKY NEPRENÁŠAJÚ ALERGÉNY, a preto sú vhodné pre alergikov. Zároveň nemôžu prenášať ľudské ochorenia.
Pred zaobstaraním si treba uvedomiť, že AKTIVITA MNOHÝCH DRUHOV KORYTNAČIEK JE RÁNO A VEČER, počas dňa pri vysokých teplotách odpočívajú a zahrabávajú sa, počas noci spia.
Je potrebné zaobstarať dostatočne veľké TERÁRIUM / AKVÁRIUM / VONKAJŠÍ VÝBEH, pretože v dospelosti mnohé korytnačky narastú do veľkých rozmerov aj keď pri kúpe mláďat by ste to neočakávali. Tak isto je potrebné doplniť elektrické a výhrevné zariadenia (viac v článku Terárium, Akvárium, Vonkajší výbeh), ktoré ako plazy pre svoje fungovanie potrebujú. Keďže korytnačky milujú vyhrievanie sa na slnku, je vhodné zaobstarať jej aj už spomínaný vonkajší výbeh na záhrade alebo balkóne, kde je dostatok slnka počas dňa.
V prípade, že už máte doma nejaké iné zvieratko, SPOLUNAŽÍVANIE SO PSOM ALEBO MAČKOU JE NEBEZPEČNÉ PRE KORYTNAČKU, pretože môže vyzerať v ich očiach len ako hračka, lopta a môže sa stať, že ju napríklad smrteľne pohryzie.
Nech kupujete korytnačku kdekoľvek, treba si všimnúť niekoľko javov, ktoré naznačia, že kupovaná korytnačka je v poriadku. Okrem predajní so zvieratami je možné kúpiť korytnačku aj priamo od chovateľa. Je to v mnohých prípadoch lepšia voľba, avšak treba si dávať pozor na právne veci (CITES, druhová karta) a pri kúpe myslieť aj na tieto papiere, ktoré spolu s korytnačkou by ste mali dostať, keďže korytnačky patria medzi zvieratá, ktoré treba registrovať pre sledovaný chov na území a transport.
Predovšetkým sa presvedčte, že korytnačka SA POHYBUJE BEZ ŤAŽKOSTÍ A PRIJÍMA POTRAVU.
Nie je preto vhodné kupovať korytnačku v zime, keď môže byť prebudená zo zimného spánku a je malátnejšia, preto je najlepšie si ju ZAOBSTARAŤ V LETE.
Pozorne si prezrite pancier, pazúry a čeľuste. Pancier nesmie byť pokrivený alebo poranený. Zdravá korytnačka má rohovinové štítky na pancieri hladké a neošúpané. PANCIER JE PEVNÝ A TLAKOM SA NEDEFORMUJE.
Pazúry by nemali byť na koncoch rozstrapkané či prasknuté.
Zdravá korytnačka má JASNÉ OČI BEZ ZÁKALU. NOZDRY SÚ ČISTÉ BEZ VÝTOKU A BUBLINIEK (korytnačka tak isto nevydáva žiaden piskľavý zvuk).
Je dôležité, aby korytnačka nemala prerastené čeľuste a aby ich okraje neboli zdeformované.
PRÍCHOD DO NOVÉHO TERÁRIA je pre korytnačku stresujúci, pretože je tam všetko nové a najskôr pociťuje nebezpečenstvo a hrozbu. Je potrebné dať korytančke čas, aby si zvykla na nové prostredie, nové zvyky. Korytnačka v strese na začiatku vôbec nemusí prijímať stravu, kedy si môže myslieť , že by tam bola aj možnosť otravy, a preto jej podávajte pestrú stravu a keď bude veľmi hladná, odsledujte, čo ju postupne zaujme, ktorej neodolá. Určite sa nájde nejaká obľúbená dobrota, ktorá jej zachutí. Korytnačka sa časom osmelí a pri dlhodobom odchove môže korytnačka vyhľadávať a obľubovať ľudskú spoločnosť (príde k ruke, nasleduje) Treba jej len ukázať, že z Vašej strany jej nehrozí žiadne nebezpečenstvo a môže Vám dôverovať.