- o tom či sa z vajíčka vyliahne samček alebo smamička, rozhoduje teplota. Pri okrajových teplotách sa liahnu samce a pri stredných samičky.
-mnohým druhom korytnačiek hrozí dnes vyhubenie. Bez prísnej ochrany by nenašli miesta na kladenie vajec, alebo by boli vajíčka zničené.
- korytnačky sú dlhoveké. Najstaršia korytnačka, ktorá sa volala Harriet (narodená asi 1830 a zomrela 23. júna 2006= teda 176 rokov). Bola to samica korytnačky slonej (Geochelone nigra), podľa Guinessovej knihy rekordov najstaršia korytnačka sveta a pravdepodobne najstarší známy žijúci tvor na Zemi.
- Najväčšia suchozemská korytnačka je korytnačka obrovská. Bol zaznamenaný jedinec, ktorý mal pancier 1,5 m dlhý a vážil 318 kg.
- najmenšou korytnačkou je severoamerická klopkačka smradľavá. Má pancier dlhý 7,6- 8 cm a váži 0,23 kg. Svoje meno dostala podľa zapáchajúceho výlučku, ktorý vypúšťa v prípade hroziaceho nebezpečenstva.
- korytnačka je symbolom pomalého zvieraťa. Prejde asi 200 -500 metrov za hodinu.
- aj keď nemajú korytnačky zuby, dokážu si odhryznúť ostrými okrajmi zobáka aj z veľmi tuhej potravy. Kajmanka supia dokonca prehryzne aj kosť hrúbky zodpovedajúcej kosti v prste človeka.
- vysoko vyvinuté zmyslové orgány: čuch, zrak (ostrý, ale na blízko sa radšej riadia čuchom), zmysel pre rovnováhu
- majú dobrú pamäť a orientačné schopnosti
- korytnačka je nemá
- samčekovia majú dlhší a hrubší chvost ako samičky, brušný pancier majú mierne prehnutý dovnútra
- samičky, majú chvost menší a brušný pancier majú plochý
- Korytnačky osídlili Zem spoločne s jaštermi a krokodílmi už pred 100 miliónov rokov. Tieto korytnačky vyzerali ako dnešné morské korytnačky (karety). Mali dlhý krk, ktorý ťažko zatiahli do panciera. Pancier bol chránený ostnatými výrastkami.
- V Ázii si ucitevali korytnačky a mali k nej úctu. Predpovedali z panciera, ako dlho bude človek žiť, alebo koľko šťastia bude mať v živote.