DOBA KŔMENIA by mala byť v období najvyššej aktivity korytnačky, teda ráno, prípadne ešte večer. Počas dňa pri najvyšších teplotách korytnačka nemusí vôbec javiť záujem o stravu.
VODNÉ KORYTNAČKY sú všežravci, teda prijímajú rastlinnú aj živočíšnu potravu. Napriek tomu väčšinou preferujú živočíšnu potravu, hlavne v prípade mláďat. Do ich potravy zahrňujeme hlavne čerstvé mäso (malé rybky, hovädzie, kuracie a teľacie). Vodné korytnačky obľubujú aj živú potravu (larvy komárov, dážďovky, múčne červy, krevety,...). Čím je korytnačka staršia, tým viac do svojej stravy zahrňuje aj rastlinnú potravu. A
MNOŽSTVO POTRAVY podávané korytnačke je na začiatku trochu obtiažne vedieť, ale stačí jej do misky dať potravu a zistiť, koľko počas najaktívnejšieho konzumovania zje a odpozorovať tak, aké veľké množstvá potravy v ďalších dňoch je korytnačka schopná zjesť.
CHUŤ DO JEDLA môže mať v jednotlivých obdobiach iné (počas chladných, daždivých dní nemusí vôbec korytnačka prijímať potravu, zatiaľ čo pri jej optimálnej teplote je veľký jedák :) ). Kým mláďatá prijímajú potravu denne, staršie jedince už môžu prijímať v obyčajné (nie teplé až horúce) dni len každý druhý deň, alebo len dvakrát do týždňa.
SUCHOZEMSKÉ KORYTNAČKY sú väčšinou bylinožravé. Živočíšne bielkoviny nie sú potrebné, zdrojov sú rastlinné bielkoviny. Dôležitá je však čo najrozmanitejšia pestrosť, pretože každá rastlina obsahuje iné dôležité látky.
V lete sú základom krmiva čerstvé listy, ale aj púpavové, skorocelové či iné listy. Prospešná je však aj ďatelina alebo lucerna, ktoré obsahujú veľa vápnika. Pre správne trávenie a udržiavanie črevnej mikroflóry je dobrá aj obyčajná tráva alebo suché seno. Dávajte však dobrý pozor, aby sa do potravy nezamiešali jedovaté rastliny (iskerník, záružlie, ..)
Korytnačka si rada pochutná aj na kvetoch a plodoch. Plody ako jahody, čerešne, jablká sú len na spestrenie potravy, nie ako základ.
Tí z vás, ktorí sa rozhodnú pre chov dvoch alebo viacerých korytnačiek, veľmi skoro zistia, že každá z nich uprednostňuje niečo iné.
Nemusí vás znepokojovať, že korytnačka hltá piesok alebo drobné kamienky. Pomáhajú jej pri trávení rastlinnej potravy.
VITAMÍNY
Neodmysliteľnou súčasťou stravy sú vitamíny.
Dôležitý pre dobrý zrak a tvorbu kože, podporuje rast, odolnosť proti infekciám.
Nachádza sa v listovej zelenine, mrkve, v rybách.
Nedostatok vitamínu A
Príznaky: Poruchy videnia, náchylnosť k infekciám, kožné ochorenia a zmeny na koži.
B
Významne sa podieľa na spracovaní živočíšnych a rastlinných bielkovín, majú vplyv na látkovú výmenu nervových buniek.
Nachádza sa v zelenine a ovocí (hlavne v banánoch), v mäse a rybách.
Nedostatok vitamínu B
Príznaky: Apatia, poruchy trávenia.
Opatrenia: Vitamínové preparáty
C
Slúži ako obrana proti infekciám.
Nachádza sa skoro v každom ovocí.
Nedostatok vitamínu C
Príznaky: Náchylnosť k infekciám. Krvácajúca sliznica v ústnej dutine.
D
Zaisťuje vstrebávanie vápnika (rozdrvené škrupiny z vajíčok alebo sépiová kosť, ktorá poskytuje telu korytnačke vápnik na správny rast, ale aj predchádza mäknutiu pancieru).
a pôsobí na tvorbu kostí.
Korytnačka ho získava zo slnečného žiarenia. Vodné korytnačky dostávajú tento vitamín aj z mäsa a rýb.
Nedostatok vitamínu D
Príznaky: Rachitis (mäknutie kostí)
E
Je dôležitý pri rozmnožovaní a tvorbu vajec, uplatňuje sa pri tvorbe svalov.
Nachádza sa v zelenej listovej zelenine, v rybách.
Nedostatok vitamínu E
Príznaky: Neplodnosť
K
Podporuje krv.
Nachádza sa v zelenej listovej zelenine.
Doplnkové krmivo z obchodu by však nemalo byť hlavnou súčasťou potravy a väčšinou sa pridáva do stravy len ak je náznak, že korytnačke v strave niečo chýba alebo po konzultácii s veterinárom. Vždy je lepšou variantou podať korytnačke čerstvú stravu, v ktorej dané živiny sú.